Е-комерція

Ксенія Савчук

Як змінюються правила платежів в Україні з 28 квітня

11:35, 22/04/2020

З 28 квітня 2020 року українцям доведеться надавати документи (паспорт, водійські права) при проведенні грошових переказів без відкриття рахунку (карткового або будь-якого іншого) більш ніж на 5 тисяч гривень. Зараз це правило діє для операцій понад 15 тис. грн, а черга півтора тижня планку опустять втричі.

На практиці це означає, що анонімно (без надання документів та ідентифікації) не можна буде робити перерахувань:

 • Відправляти грошові перекази без відкриття рахунку.
 • Поповнювати рахунки інших людей, закидати комусь гроші на картку.
 • Поповнювати рахунки в платіжних терміналах.
 • Платити за отримані товари або послуги, якщо переказувати кошти, наприклад, при доставленні з післяплатою. Скажімо, за посилку, яку отримали у відділенні «Нової пошти».

Ще раз – все це не забороняється в принципі. Але потрібно буде надавати документи (ідентифікувати себе) в обов’язковому порядку при операціях понад 5 тис. грн (5 тис. Грн + 1 грн = потрібен паспорт). Правда, доводити походження коштів буде не потрібно.

За комуналку і кредити платимо вільно

Нацбанк зробив виняток з правила – коли банкам і іншим установам необов’язково проводити ідентифікацію людини, і все можна робити без паспорта:

Коли мова йде про оплату житлово-комунальних послуг, сплату податків, штрафів або інших обов’язкових зборів і платежів (незалежно від суми).

 • При оплаті кредитів – у сумі до 30 тисячі грн.
 • При знятті коштів з власного рахунку.
 • При оплаті товарів і послуг за допомогою платіжної картки.

Як тільки підключається платіжна картка – вважається, що людина вже був ідентифікований. Адже він подавав паспорт, ідентифікаційний код, заповнював анкету і проходив фінансовий моніторинг в банку.

Розберемо нові правила на конкретних прикладах.

 1. Я хочу покласти через термінал «Приватбанку» на карту іншої людини 10 000 гривень. Для цього доведеться вставити свою карту в термінал для ідентифікації. Без ідентифікації можна буде покласти не більше 5000 гривень.
 2. Я хочу заплатити через небанківський платіжний термінал (EasyPay, 24nonStop і інші) 10 000 гривень. З 28 квітня такі термінали не братимуть платежі понад 5 тисяч гривень.
 3. Я хочу перевести зі своєї карти «Приватбанку» на іншу карту через «Приват 24» 10 000 гривень. Цей платіж пройде. Тому що і відправник грошей, і одержувач ідентифіковані при відкритті своїх карткових рахунків.
 4. Я хочу купити товар в інтернет-магазині з умовою платежу при доставці на суму в 10 000 гривень. При купівлі товару дорожче 5 тисяч гривень післяплатою в інтернет-магазині та при отриманні його на «Новій пошті», його попросять оплатити його банківською карткою або надати паспорт для ідентифікації. Якщо оплата через кур’єра готівкою при доставці товару додому, то, швидше за все, норма буде ігноруватися, так само як і зараз ігнорується ця ж норма для товарів вартістю понад 15 000 гривень.
 5. Я хочу відправити грошовий переказ через Western Union на 10 000 гривень. Банк, при перекладі через Western Union запросить паспорт, і можливо людині доведеться заповнити анкету з даними про себе. Перерахування до 5 000 продовжать відправляти без подібних формальностей.

Що ще є в новому законі

Банкам роз’яснення знадобилося через вступ з 28 квітня 2020 року нового закону №361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення»

Верховна Рада прийняла його ще 6 грудня 2019 року, а вступає в силу він в цьому місяці.

Саме в ст. 14 закону №361-IX і йдеться про те, що без ідентифікації особистості в Україні можна проводити грошові перерахування без відкриття рахунку в сумі до 5 тисяч гривень. Так само в ньому уточнюється порядок дій банків після того, як вони провели свій фінансовий моніторинг.

Фінансисти називають це «верифікацією клієнта».

Тобто у людини беруть базові документи (паспорт, ідентифікаційний код), перевіряють – чи стосується вона до публічних осіб (є представником влади, керівником держпідприємства та інше), вимагають заповнити анкету із зазначенням доходів, місця роботи та інших персональних даних.

За новим законом, банк повинен не просто зібрати всі ці відомості та архівувати у себе в базі даних.

Джерело: e-commerce