Лайфхаки

Ксенія Савчук

Як працювати з блогерами в правовому полі

15:52, 09/11/2020

Робота з блогерами стає все більш популярною в сучасному маркетингу. Але інфлюенсери не просто рекламний майданчик, а живі люди, тому все частіше виникає питання, як правильно працювати з даними каналом комунікації?

Олексій Гагель і Євгена Гамаль , партнери в агентстві Native Media , розповіли про власну моделі роботи з блогерами.

Розкажіть в яких напрямках ви працюєте з блогерами?

У сучасному світі блогери замінили нам звичні раніше рекламні майданчики, якими були різні медіа. З невеликою, але дуже важливою різницею – аудиторію не потрібно залучати “танцями з бубном” – на ці майданчики вона приходить сама.

Вона максимально лояльна до ненав’язливою рекламі, і при правильному виборі інфлюенсера прагне до практично до 100% потрапляння в ціль.

Яка модель взаємодії найбільш ефективна з вашого досвіду?

Існує загальноприйнята, але застаріла, система роботи рекламного ринку, коли до гонорару блогера додається агентська комісія. Це короткострокова вигода, яка залежить виключно від величини гонорару блогера та істотно здорожує рекламну кампанію в фіналі.

Ми ж для себе визначили більш підходящу модель взаємодії, правильно розподіляючи пріоритети для більш ефективної реклами, коли вартість проявів у блогера для клієнта залишається такою ж, як вона була б без посередників.

Ми – найкращий друг і вигідний партнер для блогера, який одночасно є постачальником великої кількості реклами. Саме тому з легкістю можемо претендувати на знижку на розміщення, і зазвичай вона складає від 10 до 30%.

Ця цифра залежить від багатьох факторів: скільки у нас було спільних проектів, на скільки високий гонорар блогера, які у нас взаємини і які “плюшки”, крім гонорару ми надаємо в розрізі нашої співпраці.

Які вигоди ця модель несе для клієнта і для ринку?

У такій моделі взаємовідносин агентство заробляє виключно на “людино-годин” і експертизі, витраченої на проект.

Наша робота – це не примітивне розміщення реклами з готовим копірайтом, а комплексний підхід, який виходить з проблематики клієнта і його запитів. Тільки після всіх необхідних досліджень стратегічний відділ створює модель взаємодії з необхідною ЦА по її портрету.

Потім ми підключаємо креатив, продумуємо якими меседжами цього можна досягти та робимо бюджет. Він, своєю чергою, складається зі стратегії, яка необхідна для якісного охоплення і коректного донесення інформації до потрібної аудиторії і годин, витрачених супутніми фахівцями на проект.

Повертаючись до питання про додану вартість на гонорари блогерів, очевидно, що, з огляду на широке вилку цін, в результаті клієнт отримував би несправедливу вартість наших послуг, що грало б проти нас.

У чому інтерес Богере в таких взаєминах?

Агентство, яке робить додану вартість на гонорар блогера, має пріоритет на більшу кількість проектів, з очевидних причин.

Також ми надаємо безкоштовні консультації щодо відкриття ФОП і всього, що супроводжує цей процес. Великі клієнти ніколи не хочуть мати справу з готівкою, працюючи прозоро і відкрито, саме тому ми взяли на себе роль “особистих консультантів” (про це трохи пізніше).

Блогери, з якими ми працюємо, завжди можуть проконсультуватися з нашим юристом з усіх виникаючих під час співпраці питань.

В яких випадках така система доречна і як її досягти?

Така система роботи доречна лише в тому випадку, коли агентство працює нішевий – виключно з інфлюенсерами, який має сильний клаент-сервіс, який буде коректно працювати й з клієнтом, і з блогером.

Якщо ви впевнені у своїй експертність і у вас в команді є сильні фахівці, готові правильно визначити меседжі і допомогти лідеру думок їх донести – тільки тоді ви можете претендувати на погодинну оплату інтелектуальної праці та менеджменту. У такому випадку і кількість проектів буде рости в геометричній прогресії.

В інших умовах ця модель працювати не буде. Або агентство не проіснує довго, або воно буде надавати максимально непрофесійні послуги (розміщення реклами не буде давати тих охватов, які рівноцінні виділеним клієнтом бюджетам).

За якими параметрами ви вибираєте блогерів для співпраці?

Перше завдання – визначити проблематику, друга – цільову аудиторію для кампанії. Далі – вибір блогера з відповідним контентом і ЦА, саме ці критерії лежать в основі нашого підбору. Ми нікому не радимо (і самі так не робимо) орієнтуватися виключно на кількість підписників, якщо ваша кампанія не націлена на соціальну тематику, або охоплення (яка несе в собі за мету максимально широкого донесення інформації). Орієнтуватися насамперед необхідно на якість, а не на кількість.

Далі – невеликий лікнеп від нашого бухгалтера щодо “чому блогеру необхідний ФОП?”

Чому агентства вважають за краще працювати з блогерами, у яких є ФОП?

 • Гарантії. Отримуємо гарантії виконання робіт згідно з договором
 • Оподаткування. Можемо прозоро звітувати перед податковою і сумлінно сплачувати податки. При готівковому розрахунку офіційні ТОВ змушені вдаватися до схем переведення коштів у готівку, що «б’є» по економіці нашої країни.
 • Репутація клієнтів. Ми турбуємося про репутацію і сумлінній праці наших Клієнтів. Надані Клієнтам послуги дзеркально закриваються з ФОПами блогерів, таким чином є повна схема надання послуг: Клієнт купив у нас послугу – ми купили її у кількох блогерів – вони розмістили інформацію / надали послуги (закрили актами та надали звіт). Клієнт захищений перед податковою, тому що працює з реальною компанією за реальними послуг.

Андрій Півненко , ФАУНДЕР FinBase, фінансовий консультант:

На ринку агентств побачив, що велика частина послуг, що замовляються для корпорацій переходить в білу зону. Вже закінчується час, коли агентство могло заплатити блогеру “в білу” 1000 грн і інше готівкою. Після першого ж корпоративного аудиту бажання так працювати відпадає.

Корпораціям же під кожну оплату потрібна документація, щоб весь проект законно ставити собі на витрати та цим зменшувати свій оподатковуваний прибуток. Тому працювати з фізособами для них не варіант.

Які переваги отримує блогер, відкриваючи ФОП?

 • Банк не блокуватиме платежі і ставити питання про походження коштів, якщо ви реєструєте свою діяльність.
 • Відкриття ФОП подружить Вас з клієнтами. Їм не потрібно буде переводити гроші в готівку і платити комісії, також вони отримають гарантії виконання робіт згідно з договором.
 • ФОП викликає довіру, виглядає серйозніше фізичної особи, що дозволяє претендувати на співпрацю з великими компаніями, з великими гонорарами.
 • Статус ФОП дозволяє отримати трудовий стаж, довідку про наявність місця роботи та стабільного доходу. Оформлення ФОП допоможе легше отримувати кредити в банку, візи та інші документи.
 • Блогер може втратити великі проекти та Клієнтів через відсутність ФОП.

Зараз у фінмоніторингу є дані по кожній банківській оплаті на рахунок фізособи. Відповідно, коли ви довгий час отримуєте гроші без оплати податків – банк в кінцевому результаті почне запитувати джерело коштів і є ймовірність, що ваші рахунки будуть заблоковані.

Як переконати блогера відкрити ФОП і чи є такі приклади на вашій практиці?

 • Описати переваги, зазначені вище
 • Відмовлятися працювати за готівку – якщо блогери не зможуть заробляти звичним їм способом, будуть змушені відкрити ФОП
 • Відкрити та вести ФОП зараз дуже просто – ми, Нейт Медіа, пропонуємо консультування та підтримку в цьому питанні. М’яко розповідаємо переваги, лояльно очікуємо, коли блогер відкриє ФОП, а не відмовляємося співпрацювати.

Якщо ви системно займаєтеся цікавою вам діяльністю і отримуєте дохід, то рішення відкрити ФОП, платити 5% податків і спати спокійно – гарне і довгострокове. Тому що, вибудовуючи роботу офіційно за договором, ви можете розраховувати, що ваші послуги будуть оплачені в строк і в повному розмірі, але водночас з вас запитають результати вчасно. Ми не раз помічали, що компанії в першу чергу звертаються за наступним замовленням до тих, з ким уже підписаний контракт на подібні послуги і хто їх якісно надав.

Тим більше, що податки ФОП в Україні одні з найнижчих податків по Європі.

Джерело: sostav.ua