Логістика

Укрпошту звинуватили у монополізації ринку поштових послуг

13:11, 26/11/2020

Законопроект №4353 «Про поштовий зв’язок», зареєстрований у Верховній Раді України викликав неабиякий переполох на ринку поштових операторів.

Про це пишуть vesti.

У зв’язку з цим «Укрпошту» звинуватили в спробі монополізувати ринок поштових послуг і знищити приватних конкурентів, а пересічних громадян тим часом лякають подорожчанням інтернет шопінгу на третину при купівлі товарів за кордоном.

Відзначається, що основний документ йде у зв’язці з проектом закону №4354 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності у сфері поштового зв’язку». При цьому основним завданням законопроектів є унормування питань здійснення регуляторних та наглядових функцій у сфері поштового зв’язку.

Дані законопроекти охарактеризував міністр інфраструктури України Владислав Криклій, зазначивши, що вони гармонізовані з нормами ЄС та розроблені на виконання Угоди про Асоціацію.

«Серед ключових перспектив, які відкривають законопроекти, – введення електронної марки, боротьба з контрабандою та ряд нововведень, які дозволять суттєво осучаснити поштовим зв’язком в Україні та модернізувати поштову інфраструктуру», – сказав він.

Тим часом, генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смелянскійі зовсім анонсував, що прийняття законопроектів дозволить запровадити новий формат доставки в поштові скриньки, а також стимулювати їх масштабне оновлення.

«Вже протягом найближчих декількох років після прийняття закону ми прогнозуємо оновлення 50% міських абонентських скриньок. Крім зручності послуг, всі ці заходи в комплексі убезпечать наших клієнтів і працівників на період пандемії, адже ходити в відділення за відправленнями або контактувати з листоношею потрібно буде значно рідше», – пояснив він.

При цьому підкреслюється, що недавно головний листоноша-реформатор України бився за законопроект №2788, який дозволить «Укрпошті» надавати банківські послуги, ніж де-факто перетворить національного поштового оператора у величезний сільський «Приватбанк». Ще раніше Смілянський розповідав про грандіозні плани вивести «Укрпошту» на IPO (первинне публічне розміщення/ продаж акцій компанії).

Зараз же він взявся за оновлення абонентських скриньок, які мають на увазі насправді введення нових правил контролю ринку поштових послуг. Крім того, Смілянський відчайдушно шукає джерела заробітку для «Укрпошти», щоб поліпшити фінансові показники компанії.

Також повідомляється, що галас на ринку поштових послуг піднялася з-за норм ст. 17 «Положення про діяльність призначеного оператора поштового зв’язку» нового законопроекту, патронованого Кріклієм – Смілянським.

При цьому одним з пунктів визначається, що призначений оператор поштового зв’язку (під необхідні критерії якого не потрапляє більше ніхто, крім «Укрпошти») наділяється виключним правом на обробку посилок в місцях міжнародного поштового обміну (ММПО).

Говорячи простими словами, поштовий нацоператора контролюватиме ситуацію на складах, на які надходить потік експортних, а також імпортних товарів, з їх подальшим митним оформленням. Крім того, проектом закону передбачається, що перевезення міжнародних поштових посилок через прикордонний митний контроль України дозволяється лише призначеному поштової оператору, тобто – однієї тільки «Укрпошті».

Відзначається, що в Україні налічується 6 приватних компаній, які мають ліцензії на міжнародні поштові відправлення. Таким чином, приватники виступили проти законопроекту, звинувативши «Укрпошту» Смілянського в домаганнях на монополізацію сегмента міжнародних поштових відправлень. При цьому найактивніше виступає один з найбільших приватних гравців ринку – група Meest, що надає поштові та кур’єрські послуги. До групи, зокрема, входить компанія-оператор Meest China і кур’єрська служба Meest Express.

За словами одного з власників компанії Meest China В’ячеслав Лисенко, в Україні залишиться тільки один національний поштовий оператор, що фактично є монополізацією ринку. 

«В Європі ніде такого немає: припустимо, в Німеччині будь-який митний ліцензійний склад має право купити поштову ліцензію за 200 євро і займатися цим видом діяльності».

Тим часом засновник групи Meest Ростислав Кисіль підкреслив, що у «Укрпошти» немає достатнього числа матеріально-технічних і кадрових резервів для забезпечення монопольних амбіцій.

Він також висловив думку, що непомірні прагнення нацрегулятора на чолі зі Смілянським, що поєднуються з відсутністю ресурсів, і зовсім вдарить по пересічних споживачів, зробивши закордонний інтернет-шопінг ще дорожчим задоволенням.

«Це призведе до подорожчання товарів в інтернеті для українських споживачів на 20-30%. Все тому, що великі інтернет-магазини, які працюють на українському ринку в форматі транскордонної торгівлі, можуть припинити свою діяльність на території нашої держави або ж поміняти бізнес-модель. Це обов’язково позначиться на ціні », – пояснив Кисіль.