Логістика

«Укрпошта» і «Нова пошта» не віддадуть посилку від 5000 грн за паспортом в «Дія»

13:04, 13/05/2020

Цифровий паспорт в додатку «Дія» прирівнюється до аналогового на державному рівні. Українці можуть пред’явити його патрульним або отримати з його допомогою держпослуги, але не можуть забрати посилку з «Укрпошта» і «Нова пошта». Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Поштові оператори не можуть забезпечити ідентифікацію клієнта через додаток «Дія» через деякі законодавчих вимог.

Зокрема, так званого закону про фінмоніторинг, який набрав чинності 28 квітня поточного року. Відповідно до даного закону, всі готівкові перекази на суму понад 5000 грн (раніше – 15 000 грн) повинні супроводжуватися перевіркою документів відправника.

Таким чином, при всіх фінансових операціях, сума яких перевищує 5000 грн в день, поштові оператори зобов’язані проводити ідентифікацію клієнта за паспортом. Це стосується грошових переказів, які українці здійснюють на пошті, а також отримання посилок з післяплатою.

Наприклад, людина замовив смартфон, який коштує 8000 грн і отримує його з післяплатою, а це – саме фінансова операція, так як гроші за товар пересилаються відправнику. Раніше така ідентифікація потрібна була при операціях від 15 000 грн, а з 28 квітня – від 5000 грн.

«Зараз за правилами фінмоніторингу ми повинні зберігати копію паспорта клієнта для того, щоб довести, кому саме ми надали послуги. Також, копія паспорта потрібна при отриманні певних відправлень, таких як судові документи, і т.п.», – пояснив “Інтерфаксу” генеральний директор «Укрпошта» Ігор Смілянський.

Та ж вимога поширюється і на інших операторів, в тому числі «Нова пошта».

Смілянський зазначив, що за порушення правил фінансового моніторингу на адресу керівника підприємства передбачений штраф в розмірі 224 000 доларів за кожен випадок. Крім того, порушення правил фінмоніторингу є підставою для звільнення «день в день».

«Укрпошта» може отримувати по пред’явленню цифрового паспорта низькоризикові посилки. Очевидно, мова йде про відправлення вартістю до 5000 грн.

«Нова пошта» для таких посилок дозволяє ідентифікацію клієнта по SMS або через свій додаток. Документи просять пред’явити тільки якщо клієнту не підходять ці два способи.

За словами Смілянського, поки довести контролюючим органам, що оператор «Укрпошта» подивився на «Дія» просто неможливо – потрібна інтеграція з базою додатки, щоб під час сканування QR-коду запис про цю операцію залишалася в базі з паспортними даними.

Таку інтеграцію очікують вже до кінця 2020 року. За словами гендиректора «Укрпошта», це залежить від Міністерства цифровий трансформації, а не оператора.

«Нова Пошта» очікує від Мінціфри технічних протоколів і інтерфейсу програмування, який дозволить обмінюватися даними з «Дія».

«Поки в «Дія»відсутні протоколи для здійснення ідентифікації клієнтів. Це може призвести до поширення шахрайських схем при отриманні послуг, в результаті яких постраждають наші клієнти. А для нас радість і безпеку клієнта – найголовніше, – пояснюють в пресслужбі компанії.

Крім того, відправлення та отримання грошового переказу також неможлива з електронними документами, бо нормативні документи Національного банку України не передбачають використання програми «Дія» як засіб ідентифікації при здійсненні грошового переказу».

Після впровадження таких протоколів, а також після внесення змін до нормативних документів НБУ щодо дозволу «Дія» як засобу ідентифікації, оператор обіцяє почати видавати клієнта посилки по цифровому паспорту.

Нагадаємо, Нова Пошта Глобал протестувала доставку посилок з AliExpress автомобілями.