Події Е&L

Поліція знайшла людей, які в Telegram продавали дані українців

11:57, 26/06/2020

Кіберполіція спільно з СБУ, Нацполіцією і Мінцифри провела операцію «Дата». У відомстві повідомляють, що операція стосувалася кількох випадків продажу особистих даних українців. В зокрема-гучних «зливів» баз даних про українців в Telegram. У цьому месенджері працювали боти, які за гроші дають по користувачах номер паспорта, ІПН, прописку та інші дані.

Деякі боти, в яких продають дані українців, продовжують працювати, як і працювали. На брифінгу заявили, що найближчим часом їх закриють, це займе якийсь час.

У відомстві повідомили, що в ході операції провели 36 обшуків в різних областях України, підтвердили злочинну діяльність 25 осіб. Під час обшуків вилучили копії 30 баз даних (держреєстри та бази приватних компаній). Відкрито 34 кримінальних виробництва. Операція готувалася півтора місяця, а 18-19 липня правоохоронці провели обшуки. Тільки від кіберполіції в ній брало участь близько 400 співробітників.

У Києві розкрили діяльність декількох шахраїв, які займалися продажем особистих даних, серед них і власників Telegram-каналу UA Baza (official). Там дані продавали за ціною від $8000 до $10 000 за базу. Всього за підсумком операції планують закрити 9 Telegram-ботів, через які шахраї продавали особисті дані користувачів.

Серед інших осіб, яким поліція готується оголосити підозру за підсумком операції:

Людина, яка працювала з клієнтами у «відомій службі таксі». Він продавав базу з особистими даними клієнтами, ціни становили до $10 000. У базі були досьє на 400 000 осіб.
Група із Запоріжжя, яка продавала бази даних в інтернеті, але після оплати не передавала дані замовникам.
Людина, яка за $8000 пропонувала базу клієнтів якоїсь відомої компанії (назву у відомстві не уточнюють).
Двоє людей в Одеській області, які торгували базами страхових компаній і банків.
Людина з Донецької області, яка зламувала доступ до клієнтських баз міжнародних маркетплейсів, і т.д.
За результатами операції правоохоронці провели брифінг, повну версію можна подивитися нижче: