Люди Е&L

Ксенія Савчук

Олег Середніцький: барменом бути замало, якщо можна стати кращим у своїй справі

16:25, 12/08/2020

Інтерв’ю з Олегом Середніцьким, барменом ресторації “Бачевських”, амбасадором компанії “Bacardi-martini”, викладачем навчального центру Promix Bartender Center про мистецтво створювати коктейлі та культуру споживання алкоголю в Україні.

У мене економічна освіта

Бажання стати барменом в мене не виникло раптово і цілеспрямовано. Спочатку я працював секретарем сільської ради у рідному селі, але надовго мене не вистарчило, бо це нудно і я хотів до великого міста.

Повернувшись до Львова, я працював піцайолою, пізніше став офіціантом в іншому закладі, а опісля виїхав у курортне містечко Славсько, де замість запропонованої сезонної роботи я залишився на три роки працювати барменом. Набираючись досвіду у Славсько, я старався вичитувати в інтернеті рецепти коктейлів і готувати їх для відвідувачів.

Тоді у заклад, в якому я працював, завітав бармен, якому сподобались мої коктейлі. Він запропонував мені роботу у Львові в ресторації “Бачевських”, яка на той момент лише розпочинала роботу та набирала персонал.

Чотири роки бармен ресторації «Бачевських»

Після влаштування на роботу я підвищував свою кваліфікацію у Львові на курсах у Promix Bartender Center, тепер я там викладаю, та у Києві, на Paravoz mixology course. Цей курс був одним з перших, на якому вчили правильно готувати коктейлі й надалі залишається топовою школою барного мистецтва.

Я так сильно загорівся, що це стало для мене способом життя

Опісля, я брав участь в різних конкурсах – українських та міжнародних, загалом їх було понад 20. Коли почав вигравати, я зрозумів, що можна чогось досягати, не просто працювати барменом, а стати одним з кращих барменів.

На конкурсі є свої умови підготовки, наприклад, при приготуванні коктейлю необхідно застосовувати продукти тих чи інших брендів з вказаною обмеженою кількістю компонентів, наприклад, не більше п’яти. З них необхідно приготувати авторський коктейль. Найважче у приготуванні коктейлю на конкурсі – це його подача та презентація. Кожен коктейль подається з певною передісторією, за допомогою якої створюється загальне враження.

Презентація має важливе значення

На своєму першому конкурсі я зайняв передостаннє місце, а вже на третьому – перше. Я добре проаналізував, що було не так з моїм першим  конкурсом, і зрозумів, що великий недолік – це моє хвилювання перед публікою, страх не дозволяв мені висловлюватись чітко і зрозуміло.

Я пішов на курси ораторського мистецтва, де мене навчали опановувати емоції, котрі брали гору перед присутніми. Проте, практика – це те, що допомогло моєму розвитку найбільше.

Чим більше конкурсів – тим менше хвилювань у мене залишалось

Робота стала основою мого життя, проте, я працюю над тим, щоб знайти життєвий баланс.  Лише тепер я можу дозволити виділити час для себе, не пов’язуючи його з роботою. Навіть прочитати ту книгу, яка не про барне мистецтво. Вдома я маю цілу бібліотеку книг, присвячених моєму ремеслу, улюблена з них “Liquid Intelengy”.

Про Youtube

На період карантину, сидячи вдома, я гортав сторінки у соцмережах та прийшов до висновку, що на соціальних платформах відео з приготуванням коктейлів української мовою нема. Окрім того, я розумів, що життя ніколи не буде колишнім і мені, як бармену, також потрібно розвиватись.

Популярність барменів зберігається у вузьких колах, є певні спільноти поціновувачів, які слідкують за нашою діяльністю.  У моїх планах є показати зацікавленій авдиторії у соцмережах авторські коктейлі, які неможливо купити, а є необхідність зробити самому – підготувати певний сироп, який не матиме концентратів та барвників, як у купленого аналога – максимально свіжі та навіть корисні коктейлі.

Надалі є бажання зайнятись вищим рівнем розробки, а саме цифровою міксологією, проте, це для вузького кола зацікавлених, які також зайняті ресторанною сферою – рестораторів, сомельє тощо. Можливо, в майбутньому я створю курс, котрий зможуть придбати люди, якім ці знання необхідні.

Разом з колегами ми створили «Mixology club»

Чотири бармени з різних закладів поділяться власним досвідом. Mixology club за подібним до Wine club, де збираються поціновувачі вин, готуються промови про культуру споживання вина, а от спільноти поціновувачів коктейлів не було.

Ми вирішили зібрати історію барменського ремесла, інформацію про важливість правильних компонентів, що підійшли б до того чи іншого коктейлю. Це допоможе розвивати культуру споживання алкоголю, коли напій смакують, а мета зібрання, щоб поспілкуватись і надихатись розмовами, при цьому, смакувати ароматний напій і насолоджуватися.

Вже у цю п’ятницю, 15 серпня у закладі “L`amour de Trois” на Староєврейській, 27 ми проведемо пресреліз, у якому розповідатимемо про “мистецтво пиття” у дружній атмосфері та смакуватимемо напоями.

В Україні культура споживання алкоголю має потужний рівень, попри те, що присутність нашої держави у складі Радянського Союзу значно притупила манеру якісного споживання, бо не передбачались альтернативи та вибір смакових вподобань, і алкоголь став чимось вульгарним, тим, шо може бути примітивним.

Культура споживання у Львові

П`ять років тому у Львові все лише почало зароджуватись. Тоді почали з’являтись різні курси, а до цього бармени освоювали You Tube і звідти вчились готувати коктейлі .

У Львові гарна барна спільнота. Ми спілкуємось і разом створюємо нові коктейлі, які пропонуємо у заклади в яких працюємо. Часто ми зустрічались на презентаціях алкогольних напоїв, які проводили певні бренди.

Барменська спільнота – це так само представники Львова та України у світі, тому чим більше вдосконалюється наше ремесло, тим краща думка залишається у гостей міста.