Лайфхаки

Ксенія Савчук

Наскільки є безпечно передплачувати товар в онлайн-магазині за допомоги платіжних систем?

10:48, 25/05/2021

ELnews.сom.ua продовжує публікувати серію корисних статей від юриста Сергія Рянкель про безпеку та зручність покупок в онлайн-магазинах та не натрапити на халепу і залишитись без своїх коштів.

Чи не головною відмінністю придбання товару в закордонному інтернет-магазині від українського є обов’язкова повна попередня оплата товару.

Способи оплати можуть бути різними: безпосередньо карткою на сайті, через PayPal, за допомогою механізмів Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay, Garmin Pay тощо.

Картою на сайті.

Ймовірно, найбільш небезпечний для власника карти спосіб оплати, оскільки доводить вводити всі дані карти. Не можна виключити можливість перехоплення даних підчас введення шкідливою програмою на комп’ютері. І є ненульова ймовірність викрадення цих даних, якщо вони зберігаються з сайту продавця чи платіжної системи, якою користується інтернет-магазин. Для уникнення проблем є одна порада – не користуватися своєю основною карткою для такої оплати, а відкрити для цього віртуальну картку систем Visa або Mastercard. Більшість українських банків пропонують таку можливість, до того ж це займає кілька хвилин і все можна зробити онлайн. Звичайно, таку карту можливо оформити якщо вже є інша фізична карта, оскільки тільки в такому випадку особа вже є ідентифікована банком і фінансова установа може надавати інші послуги.

Після оформлення такої віртуальної карти (валюта не має значення, як зручно), переказуємо на неї суму, що дорівнює вартості товару, а в інтернет-магазині вже вводимо дані віртуальної карти. Після отримання товару карту можна швидко закрити або користуватися далі, в тому числі для придбань в Україні.

PayPal

Знана і давно відома система електронних рахунків та електронних переказів. Це своєрідна «прокладка» між вашою банківською картою та світом електронних платежів. За допомогою цього сервісу можна здійснювати оплату з свого рахунку Pay PayPal на такий самий рахунок PayPal продавця. Крім PayPal ніхто більше не побачить даних карти, при цьому система універсальна і працює з багатьма валютами та більше ніж у 200 країнах світу. З українськими картами PayPal працює, але обмежено: можна здійснювати платежі та отримувати кошти на свій рахунок PayPal, але вивести кошти на свою карту наразі неможливо.

Система дуже добре і давно себе зарекомендувала і її надійність не викликає сумнівів. Тому оплачувати за допомогою PayPal цілком безпечно і безкоштовно для платника.

Apple Pay, Google Pay та інші

Це не платіжні системи, а специфічні механізми здійснення платежів за допомогою пристроїв, в основному портативних (Apple Pay працює і на комп’ютерах Apple). Якщо вже користуєтеся одним з цих способів оплати і інтернет-магазин пропонує оплатити з його допомогою – можна користуватися сміливо. Річ у тім, що при таких способах оплати не відбувається передавання даних карти магазину, а лише специфічні зашифровані дані про транзакцію, які і перехоплювати немає сенсу шахраям. Сама популярна система – Apple Pay. Ця популярність виникла через велику кількість пристроїв, а також найбільшу кількість можливостей (окрім оплати на касі магазину чи на сайтах) та, головне, конфіденційність та безпеку платежів. Надійність саме Apple Pay ще полягає у тому, що дані карт прикріплених до гаманця Apple Wallet не залишають пристрою (зберігаються в спеціальній захищеній зоні чіпу) і кожну операцію потрібно підтвердити біометричними даними (за допомогою Touch ID чи Face ID). Деякі інші з цих систем зберігають дані платіжних карт на власних серверах, що створює спокусу їх викрасти.