Е-комерція

Купівля Portmone може дати поштовх новим угодам по злиттю і поглинанню серед компаній в Україні

11:53, 29/07/2021

Скоро на український ринок може вийти новий великий маркетплейс. Такі висновки експерти роблять на новинах про покупку платіжного сервісу Portmone казахстанської компанією Kaspi.kz.

“Завдяки наявності у Portmone платіжних ліцензій і міцних торгових і банківських відносин ми маємо намір представити наші платіжні послуги на території України з населенням 42 млн осіб” , – відзначають в самій в Kaspi.

У компанії також розраховують, що “в середньостроковій перспективі Україна також може стати важливим джерелом IT-талантів і центром розвитку Kaspi.kz”.

Очікується, що угода повинна бути завершена в четвертому кварталі 2021 року за умови схвалення антимонопольними органами України і Казахстану, а також Національного банку України.

Виконавчий директор Kaspi Маржан Ельшібаева, з якої зв’язався UBR.ua, заявила, що нічого не може додати понад те, що сказано в офіційному повідомленні.

За даними Ain, розмір угоди коливається в межах $ 10-20 млн.

Такий розкид в оцінках засновник і керуючий партнер платіжного сервісу UAPAY Дмитро Зарахович в бесіді з UBR.ua назвав “досить великим”.

“Як мені здається, діапазон вірний – у вищу сторону” , – зазначив він.

За його словами, Portmone “вже досить давно стояв у відкритій позиції продажу”. Він припустив, що Kaspi “купував майданчик під вихід в Україну” з урахуванням прийняття закону “Про платіжні послуги”.

По суті, у казахстанської компанії було два варіанти. Або купувати банк – що дорого з точки зору володіння, або – групу компаній зі статусами “оператора платіжної інфраструктури” і фінансової компанії з ліцензіями на переказ грошей та платіжною системою.

З урахуванням прийняття нового закону природний і найраціональніший шлях для виходу на ринок – покупка небанківської установи, переконаний глава UAPAY. Тим більше зазначив він, що зараз відкриваються великі можливості для такого роду компаній.

Крім цього, швидше за все, оцінювалася база існуючих клієнтів-фізосіб Portmone, які користуються сервісом для оплати комунальних та інших сервісів, а також база торговців-юросіб, яким надаються послуги еквайрингу.

“Це лягає в бізнес-модель Kaspi і її основної складової – маркетплейса. Явно дана покупка цікава з точки зору виходу на ринок нового великого гравця зі своєї маркетингової і продуктової стратегією. Думаю, що Rozetka,” Епіцентр “,” Алло “і інші великі майданчики будуть спостерігати і реагувати ” , – спрогнозував Дмитро Зарахович.

Він упевнений, що “топ банків емітентів і еквайєрів також не залишать без уваги цю новину”. За його словами, “конкуренція – це завжди корисно”, особливо для клієнтів.

“Новина явно позитивна – може дати імпульс новим M&A-угод” , – припустив глава UAPAY.