Е-комерція

Ірина Марушкина

Колективна пам’ять американських покупців

12:22, 26/08/2019

У Facebook та Reddit групи, орієнтовані на роздріб, пам’ятають розквіт торгових центрів та діляться історіями закритих універмагів.

Зміни в торгових приміщеннях – скажімо, нові касові апарати в найближчому супермаркеті – більшість покупців зустрічають з “одобрямс” чи щось типу того. Але деякі з них сумують за минулим і документують такі зміни в Інтернеті як частину сучасної американської історії.

У Facebook та Reddit приватні групи та громадські форуми, такі як All Retail, Off the Rack або RetailNews, каталогізують зміни, що відбуваються в традиційному бізнесі. Як і серія Dead Mall на YouTube режисера Ден Белла. Їхня популярність  криється в ностальгії за закритими магазинами та торговими центрами. У групах також фіксують моменти, які можуть стати передвісником змін.

В останні два роки великі фірми, включаючи Sears, Toys “R” Us та Payless, повідомили про банкрутство. Деякі закрили більшість, якщо не всі свої магазини. Хоча це є стандартна ситуація, історії, якими люди діляться про закриті магазини, часто є особистими.

Даніель Фуенц, засновник Off the Rack, згадував роботу на телевізійній станції в Каліфорнії, де часто переглядав архівні стрічки. “Я пам’ятаю, як бачив сюжет із 80-х про закриття ринку Alpha Beta, люди не омгли так просто з тим змиритись”, – розповів він. “Багато з них казали: “Ну, будемо робити покупки десь ще”, але них це було більше, ніж просто магазин. Це була частина їхнього життя».

Аморетт Дай, адміністраторка Off the Rack та дитина 80-х, нагадала час, коли торгові центри були не просто точками продажу, а міцними соціальними просторами. “Ви могли випросити ласощів в торговому центрі, йдучи від магазину до магазину”, – розповіла вона. «Були модні покази, на яких були представлені нові сезонні колекції. Групи дітей в повній безпеці збирались там, і те, що магазини пропонували, викликало в рази щиріше захоплення”.

Зараз багато хто з нас здійснює покупки, не виходячи з дому, і ця зміна частково призвела до того, що роздрібні торговці позакривали свої лавочки в США. Професіонали галузі та аналітики кажуть, що реальні торгові площі практично не демонструють ознаки зростання, що означає, що деякі з них також будуть втрачені.

“Ви більше не спілкуєтеся з хлопцем у магазині, що знаходиться поблизу, або з особою, що займається замовленням у продуктовому магазині”, – говорить  Ендрю Абейта, доцент кафедри психології в Університеті Ратгерс-Камден. “На певному рівні це привабливо для людей, але, в той же час, вам не вистачає цих маленьких соціальних взаємодій з точки зору спільноти, коли вас чекає приїзд пакетів Amazon”.

Групи роздрібної торгівлі виконують подвійне призначення. Вони дають можливість членам збирати та ділитись спогадами, окрім того, вони також є форумом для критики. Розмови всередині них нагадують сусідське базікання: Ви бачили новий Starbucks, що відкрилися вниз по вулиці? Хіба не соромно, що книгарня на куті закрилася?

Цей тип комунікативних дискусій підтримує Facebook. Роз’яснюючи власне бачення платформи, Марк Цукерберг, C.E.O., наголосив на важливості закритих груп. “Зараз ми зосереджені на створенні цифрового еквіваленту вітальні, де ви можете взаємодіяти всіма способами, які вам хочеться приватно”, – написав він у Instagram в квітні.

Грейді Елліс, який створив All Retail у Facebook та блог роздрібної торгівлі під назвою Ellispedia, виріс на розмовах  про регіон та історію роздрібної торгівлі від свого діда, який був м’ясником продуктових магазинів у місті Канзас-Сіті, штат Міссурі, “з фотографічною пам’яттю”. Зараз його група у Facebook дає своїм приблизно 2000 членам таку ж можливість розповідати власні історії покупок та обідів.

Часто теми, що обговорюються,  стосуються змін в інтер’єрах магазинів, їх власників та зростаючою подібності мереж ресторанів та магазинів.

Макдональдс часто використовують в цих групах як приклад того, що учасники сприймають як втрату характеру в дизайні. (“Чому Макдональдс перейшов від щасливого малюка до депресивного дорослого?”, Це недавно запитав один учасник, порівнюючи фотографії старих жовтих арок та червоного двомансардного даху з промисловим дизайном будинку та кольоровою палітрою нещодавно відкритих місць.)

Це питання є символічним для настроїв цих груп. У комерційному ландшафті відчувається нестача тепла, що відродило естетичний інтерес до максималізму. Можливо, ця примхлива геометрія дизайну Тако Белл 90-х років ,нагадуючи про рух Мемфіса – або вітраж зі старої піци-хати, що втішає нас і повертає нас у той час, коли речі були не такі яскраво освітлені та суворі. Як і запах затхлого диму, запеченого в килимі готелю, він може  відчуватись як щось звичне.

 “Якщо ви помітили, зараз майже всі ці ресторани та торгові центри виглядають однаково”, – сказав містер Елліс. «Я сам не великий фанат. Багато таких місць, як Макдональдс, раніше мали свій характер. У вас був Рональд Макдональд, ви мали майданчик». Як зазначила місіс Ді, у торгових центрах у розквіті, можливо, було більше фонтанів, громадських просторів, аркад та інших тематичних приміщень. У їх дизайні була фантастична спонтанність, яку важко знайти в нашому новому, більш урбаністичному світі.

“Минулого року я фотографував дійсно приголомшливий архітектурний вхід до магазину Lord & Taylor у Детройті, коли охорона прийшла і запитала, чому я фотографую”, – розказав містер Фуенц, засновник Off the Rack. «Моя чесна відповідь була: Цей фасад був дивовижним. Але вони насправді не розуміли, що я серйозно захоплююся цим місцем”.

Захоплення цими маркерами американського ландшафту середнього класу – продуктовими магазинами, з якими ми виросли, універмагами, які відвідували наші мами, майданчики Макдональдса, у яких ми проводили дні народження, – перетворюється у спосіб життя, який істотно змінився і став для багатьох недосяжним.

“Коли ми молоді, ми думаємо про те, щоб мати можливість володіти будинком і мати речі, які мають ваші батьки”, – сказав доктор Абейта. “Можливо, зробіть трохи краще, ніж ваші батьки, на зразок цієї заміської американської мрії. Я думаю, що сьогодні це є в центрі уваги людей. Цінність майна зростає, борги збільшуються, і люди бачать, що ціль вислизає. Я думаю, що деякі з цих змін – закриття цих крамниць – це лише чергове підтвердження того, що, можливо, ця мета вислизає».

Оригінал тут