Е-комерція

Для Укрпошти не передбачили граничних цін на ряд “доступних” послуг

11:19, 18/11/2020

Законопроект про поштовий зв’язок, поданий з метою привести українське законодавство до норм Євросоюзу, порушив цілий ряд положень цільової Директиви.

Нова редакція законопроекту № 4353 про поштовий зв’язок – головного регуляторного акта в галузі – викликала широкий резонанс у зв’язку з можливістю встановлення монополії Укрпошти на обробку міжнародних посилок. Про цю проблему UBR.ua писав в попередньому матеріалі.

Але, як пояснюють експерти, обговорюване нововведення виявилося не єдиним зі спірних пропозицій депутатів: у поданій версії закон віддає національному поштовому оператору виключне право на надання універсальних послуг населенню і при цьому для більшості з них не встановлює ніяких цінових обмежень.

Зазначені положення не тільки обмежують конкуренцію на ринку, але і суперечать нормам ЄС, вважають співрозмовники UBR.ua.

Одна з головних завдань оновлення українського поштового законодавства – робити його відповідним з регуляторною політикою Євросоюзу. Вона визначається низкою постанов, основне з яких – Директива 97/67 / ЄС – описує правила роботи компаній зі спеціальними повноваженнями та обов’язками – призначених операторів поштового зв’язку.

Основна функція призначеного оператора полягає в одноосібному надання універсальних поштових послуг на всій території країни за доступними цінами. Контроль за виконанням Призначеним оператором даних норм здійснює регулятор ринку в особі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації (НКРЗІ).

Однак в ряді випадків законопроект не пропонує реального механізму обмежень вартості універсальних послуг. Як пояснила директор з правових питань групи компаній Нова пошта Інна Хомич, згідно зі статтею 16 законопроекту, призначений оператор може встановлювати самостійно ціни на такі універсальні послуги:

  • Прості поштові відправлення, реєстровані й з оголошеною цінністю листа масою до 2 кг;
  • посилки без оголошеної цінності масою до 10 кг;
  • поштові відправлення для сліпих масою до 7 кг.

“Граничні ціни передбачаються тільки на пересилання простих та реєстрованих листів без оголошеної вартості (рекомендованих) до 50 грамів та поштових карток. При такому підході національному регулятору буде складно забезпечити доступність цін на універсальні послуги, а також виконати вимоги, які передбачені статтею 12 Директиви”, – вказала Інна Хомич.

Джерело: ubr.ua