Люди Е&L

Десять digital-трендів 2021 року

14:22, 18/01/2021

Консультант з диджиталізації бізнесу, автор телеграм-каналу Korets Online Ярослав Корець, в колонці для AIN.UA, описав 10 найбільш помітних digital-трендів, які зроблять наше життя більш зручною і ледачою.

1. E-commerce всього

26 років тому з’явився інтернет-магазин Amazon. Він продавав тільки книги, а через два роки до асортименту додалися музичні компакт-диски. Сьогодні в «Амазон» можна купити майже все, а більшість американців починають пошук товарів саме в платформі Amazon, а не в Google.

Але частина категорій, наприклад секс-іграшки в «Амазон» все ще купити не можна. Український Amazonー  Rozetka – починав з торгівлі комплектуючими для комп’ютерів, а сьогодні це величезний маркетплейс, в якому хіба що не можна купити свіжих круасанів на сніданок.

Ще рік тому вважалося, що існують категорії, які не продаються через інтернет по ряду причин. Але у 2020-му кількість транзакцій в онлайні значно зросла по всьому світу, аж до подвоєння їх кількості в деяких країнах. І стало очевидно, що 21-й рік ознаменується виходом нетипових категорій в онлайн. Більше не існує товарів, які не можна купити в інтернеті.

2. Direct to Consumer

Цей тренд тільки підсилює діджіталізацію торгівлі. Додатково до традиційних продажу через дистриб’юторів і рітейл, великі FMCG виробники запускають власні онлайн вітрини, щоб продавати товари безпосередньо споживачам. Як приклад, недавній запуск інтернет-магазину Sfera корпорацією «Біосфера».

З’явиться безліч нових стартапів, націлених виключно на використання переваг D2C-моделі: таких як кастомизация, заснована на смаки та вподобання клієнта; оптимізація ціни за рахунок скорочення ланцюжка посередників; оплата за передплатою або в розстрочку.

3. Dark Stores

І знову про цифрову торгівлю. У великих містах почне приживатися формат Dark Store ー доставка продуктів і товарів повсякденного вжитку протягом 15-30 хвилин. Процес забезпечується завдяки великій кількості мініскладів в кожному районі міста, саме ці склади й називають dark store.

Як приклад можна згадати запуск магазину Cooker в Києві та вихід на ринок електронної комерції «Сільпо». У гонитві за лідерством в цій ніші загине багато стартапів, а до фінішу дійдуть одиниці. Цілком ймовірно, що формат окупаємо тільки в великих і багатих мегаполісах.

А для успіху моделі потрібні роки ー для того, щоб споживчі звички трансформувалися, а головне, змінити слабке і дороге ланка, кур’єрів ー на дрони.

4. Working from Home + Coworking Office = Happy

Більше не буде масових переходів на віддалену роботу або глобального повернення всіх в офіси. Бізнес адаптується і навчиться використовувати перевагу обох моделей одночасно.Кожна компанія зможе знайти свій баланс, в якому частина часу співробітники працюють з домашніх кабінетів, а частина ー присвячують командній роботі в офісах.

Компанії, які успішно поєднають обидві моделі, будуть більш конкурентоспроможними, вони збережуть корпоративну культуру, навчаться підтримувати необхідний рівень креативності та ефективності команди, скоротять витрати на оренду офісів і збільшать задоволеність співробітників. Виробники зручних геймерських і офісних крісел і робочих столів зможуть наростити продажі коштом нового великого сегменту домашніх офісів.

5. Go cloud

Вимушена дистанційка прискорила темпи переходу бізнесу на хмарну інфраструктуру, ніж сприятливо вплинула на зростання ринку SaaS. Головні бенефіціари ー IT-компанії, що пропонують різноманітність рішень для оцифровки комунікацій і бізнес-процесів. Істотно зросли інструменти для командної роботи онлайн. Разом з цим бізнес стає більш залежний від доступності серверів і інтернету.

У 2020-му ми вже бачили кілька масштабних падінь хмарної інфраструктури Google, Amazon і Telegram, які привели до декількох годин простою бізнесу. Бачили як блокування інтернету в Білорусі спровокувала міграцію IT-компаній.

В 2021-му нас чекають не менш гучні «Діджитал локдауни». Тому у 2021-м підвищується важливість ролі системних адміністраторів і devops інженерів, а бізнес буде більш відповідальним в плані резервування даних і розробки протоколів дій на випадок недоступності серверів.

6. Cyber ​​Security issue

Нова хвиля диджиталізації відбувається шляхом долучення найконсервативніших користувачів і бізнесів. Отже, в онлайн виходять найменш підковані в інформаційній безпеці користувачі. Вони не розуміють специфіку безпеки платіжних карт, важливість двухфакторной авторизації, не мають досвіду взаємодії з фішинговими сайтами.

«Інтернет-новачки» все частіше стають жертвами digital-шахраїв, втрачають доступ до акаунтів соціальних мереж і гроші на банківських картах. Справжні ж хакери полюють на більш велику рибу.

Ідеальна мета «рекетирів» 21-го століття ー великі публічні компанії, які оперують клієнтськими даними. Такі жертви хакерських атак найбільш згідливі, їм простіше заплатити викуп, ніж бути втілений у витоку даних клієнтів. Не менша загроза для бізнесів з високою і не етичною конкурентним середовищем. Словом року в корпоративному середовищі буде пентест (тестування мережі на проникнення).

7. Digital Marketing Era

Тотальний E-commerce ー основний драйвер розвитку інструментів цифрового маркетингу, а разом з тим і головний фактор підвищення ціни на трафік. Розвиток галузі одночасно йде у двох напрямках.

Малому бізнесу знижується поріг входу, спрощуються інтерфейси рекламних кабінетів від Google і Facebook. Бюджети великого бізнесу забезпечують більш ефективний таргетинг і рекламу. Завдяки цьому великі гравці отримують несправедливу конкурентну перевагу.

Основна загроза для індустрії ー це майбутні зміни політики конфіденційності iOS додатків, які готує Apple. Ці правила повинні обмежити можливість додатків збирати дані про користувачів.

Це вдарить по інструментах таргетингу в Facebook та інших рекламних платформ, які вже виступили з різкою критикою цього кроку. Нова політика може суттєво підкосити весь ринок торгівлі даними користувачів, що позбавить додаткового доходу самих розробників додатків і суттєво знизить ефективність всієї digital реклами.

8. Messenger Marketing

Використання месенджерів в маркетингу справа не нова, але у 2021-му стане трендом. Серед перших в месенджери мігрував спам. Люди намагаються менше брати трубку з незнайомих номерів і кількість дзвінків в GSM мережах сильно падає. SMSー дороге задоволення при слабких можливостях таргетингу, а розсилки в месенджерах умовно безкоштовні.

Особливу ефективність бізнес почне отримувати з цього каналу, коли переведе в нього клієнтську підтримку. Відмінних результатів дасть синхронізація комунікації в месенджерах з CRM системами завдяки індивідуалізації та автоматизації. Спілкування c клієнтами в месенджерах стане новою ключовою моделлю для контакт-центрів.

Самі платформи всіляко стимулюють цей тренд і впроваджують новий інструментарій для інтеграції бізнесів в месенджери. Whatsapp запустив платформу підтримки малого бізнесу, надавши можливість реєстрації бізнес-акаунта і інтернет магазину всередині месенджера.

Viber вийшов з підтримкою нативних платежів усередині чатів, а Telegram заявив про намір у 2021 включити монетизацію месенджера, запустивши рекламну платформу.

9. Content Makers Era

Творець контенту стане найпопулярнішою професією 21-го століття, не менше масової ніж кур’єри. Тренд стимулюють практично всі. Виробники смартфонів постійно покращують якість своїх камер і вже кілька років випускають лінійку PRO, націлену на контент мейкерів. Розробники інвестують в інструменти для створення контенту.

Сотні мобільних додатків, що полегшують створення сторіс, з лишком монетизуются. Соціальні мережі стимулюють генерацію затребуваного користувачами контенту, надаючи блогерам аудиторію та охоплення. Революцію в жанрі зробив TikTok з його екстра простим інструментарієм і форматами, а головне ー щедрими алгоритмами з гігантськими охопити.

Ну і головне ー бренди в гонитві за увагою аудиторії фінансують інфлюенсерів, наповнюючи весь цей бізнес грошима і замикаючи ланцюжок екосистеми. Ютубери, інстаграмери та тіктокери, які заробляють мільйони доларів, стає новими героями шоу-бізнесу, а їх історії успіху надихають послідовників.

Подтренд, що підсилює успіх і масштаб індустріїー це істотне зростання P2P фінансової підтримки. Донати стають інструментом монетизації для творців тематичного контенту з невеликим аудиторіями. Тепер, маючи всього лише 100 передплатників на «Патреоні», можна жити тільки шляхом створення контенту.

10. Online Education Era

У 2020 році 186 країн закрили свої школи і 1,2 млрд учнів і студентів виявилися в віртуальних аудиторіях і класах. Тема давно дуже гаряча. У 2019 м, ще до ковіда, в сектор Ed-tech інвестували $ 18,6 млрд і це не дивно, адже до 2025-го очікується, що обсяг ринку онлайн-освіти досягнеー$ 350 млрд.

Локдаун багаторазово прискорив зростання всіх проєктів в онлайн-освіті, включаючи мобільні додатки для вивчення мов, платформи з онлайн-курсами та софт для відеоконференцій. Zoom використовують для навчання 17 000 навчальних закладів, в тому числі 10 000 університетів з США. Китайський аналог ー платформа DingTalk змушена була розгорнути 100 000 додаткових серверів в Alibaba Cloud для того, щоб витримати наплив віддалених учнів. Звичайно ж настільки стрімка адаптація онлайн-освіти вказала на безліч викликів перед індустрією.

Серед яких і нерівний доступ до інтернету, і технологіям серед учнів, і питання до ефективності навчання, і до зниженою мотивації. У той же час деякі дослідження показують більш високу швидкість навчання в онлайні і більш високий рівень утримання уваги.

А одним з головних переваг онлайн-освіти вважається можливість вчитися в індивідуальному темпі. Тренд буде трансформувати державні програми навчання в гібридні моделі, де теоретична частина викладається в онлайні, а практична ー в традиційних класах.

Може здатися що тренди 21-го року повторюють минулорічні. Але тепер вони заглибилися і помітний довгостроковий вектор, який зробить наше життя значно зручнішою. Жителі мегаполісів отримають масу сервісів з доставкою до дверей.

Онлайн-освіта призведе до можливості вибирати школу без прив’язки до району проживання і багато сімей зможуть вибрати більш екологічний, заміський спосіб життя. А цифровий контент стане головною розвагою для більшої частини людства.

Але все це відбудеться не так стрімко, як перехід від офлайну до онлайну у 2020-му. Попри гадану нам швидкість розвитку технологій, їм потрібні роки для повсюдної адаптації.

Джерело: ain.ua.