Події Е&L

Ксенія Кушей Дарія Лєденко

99×45×84:чи викривляє Барбі уявлення про людську красу

14:44, 08/12/2020

Різдвяно-новорічні свята – це час запаморочливого аромату мандаринів і грайливих ялинкових прикрас. Проте, це ще й час, коли на плечі опускається низка клопотів (у більшості своїй, на щастя, приємних, але від того не менш виснажливих). Потрібно завершити всі цьогорічні справи, підготувати меню святкового застілля, а ще закупитися презентами для рідних та близьких.

У Google Trends ось вже декілька років поспіль в грудні та січні спостерігаємо тенденцію стрімкого збільшення кількості пошукових запитів з тегом «Барбі». Сучасне суспільство, здається, вже давно мало б відійти від стереотипу, що рожевощокі ляльки – для дівчат, а блакитні машинки – для хлопчиків. Однак лялька, якою граються ось вже три покоління, й досі вважається одним з найкращих подарунків. Та чи не зашкодить така іграшка психічному здоров’ю дитини?

Гра як школа моралі

Гра безперечно є невіднятний частиною життя кожного малюка, але ми часто не усвідомлюємо, наскільки важливою частиною. Вона виступає таким собі міні світом, який насправді не надто сильно відрізняється від реальності. В процесі гри дитина підсвідомо переносить в пластмасово-картонні декорації усі аспекти дорослого життя.

Вона приміряє на себе різноманітні професії та соціальні ролі: стає будівником або кухарем, лідером або підлеглим. Вона вчиться діяти в межах «правил» і несе відповідальність за їх порушення. Зрештою, вона моделює стосунки з людьми як у межах гри (за допомогою іграшок), так і в самому процесі (тут стане в пригоді друг-одноліток).

Вік перших іграшок не надто поступається віку людства як такого, адже навіть звичайний листок дерева в руках малюка стає човником, метеликом або безцінною валютою (згадайте лишень своє дитинство). На зміну дарам природи прийшли крихітні знаряддя праці з каменів та палиць; а потім і ляльки з глини чи воску, що зображали тварин та людей. Форми та матеріали змінювались з кожним століттям; трансформувався й сам ігровий процес, відповідно до того, як в різних культурах співвідносились поняття «дитина» і «дорослий вік».

У 1955 році на полицях дитячих крамниць можна було побачити неабиякий асортимент іграшок, як то кажуть, на будь-який смак. Проте «дорослих» ляльок практично не було. Більшість іграшок для дівчачої авдиторії виглядали як малюки-пупси, яких треба було няньчити на зразок немовлят, або інших «неодмінних» атрибутів тодішньої жінки на кшталт сервізів для чаювання та «швейних» наборів.

Таку тенденцію помітила Рут Хендлер. Ідея створити ляльку, що була б не просто елементом гри, а своєрідним альтереґо, прийшла до неї під час того, як вона спостерігала за грою доньки та її подруг. Рут відчула, що дівчаткам не вистачає ляльки, за допомогою якої можна було б розігрувати ситуації з дорослого життя і таким чином готувати себе до майбутнього. Яке ж майбутнє демонструвала тоді Барбі?

Чорно-білий смугастий купальник, яскраво нафарбовані губи і кокетливий погляд вбік – такою у 1959 році на світ з’явилася Барбара Міллісент Робертс. Погодьтесь, доволі провокативний образ як на середину 20 століття. Масла у вогонь підливав й той факт, що прообразом знаменитої ляльки була Білд Ліллі, героїня еротичних коміксів німецької газети «Bild Zeitung» та жартівливий сувенір для дорослих чоловіків.

У потенційних покупців спрацював стереотип: сексуальна, отже доступна, тому з заміжжям можуть виникнути певні проблеми. Та як тільки в продаж вийшла лялька у весільній сукні, батьки здалися. Барбі стрімко завоювала серця школярок спочатку в США, а потім й у цілому світі. Втім, не зважаючи на велику популярність, іграшка й далі викликає у суспільстві чималий резонанс як через зовнішність, так і через меседжі, які транслює.

Якби Барбі внаслідок якогось загадкового ритуалу стала жінкою з плоті і крові, то виглядала б як іншопланетянин. Опустимо кінокліше на кшталт зеленої шкіри та очей без зіниць – це не наш варіант – і зосередимось на параметрах.

Барбі зразка 1959 року при зрості в 167 сантиметрів та вазі 49 кілограмів тішила око обхватом грудей в 99 см, талії – 45, а стегон – 84. При цьому індекс маси її тіла дорівнював би 16,4, що є показником недостачі ваги. За таких умов цілком ймовірно, що у неї не було б менструації. Якщо ж зосередити увагу на інших мірках Барбі, то дослідження вказують на те, що якби та була реальною людиною, то була б вимушена пересуватися на чотирьох кінцівках і фізично не змогла б підняти свою величезну голову.

Mattel (компанія-дистриб’ютер) стверджує, що не варто очікувати середніх реальних пропорцій:

«Барбі – це лялька. Вона не повинна зображати тіло справжньої жінки».

Однак у 2006 році британська професорка соціальної та прикладної психології Хельґа Дітмер провела дослідження, яке показало, що діти віком від п’яти з половиною до семи з половиною були менш задоволені своєю формою тіла після прочитання книги з фотографіями Барбі. Ті, хто читав ту ж історію без зображень, не постраждали.

Фахівець з розмірів тіла в Інституті психіатрії Лондонського Королівського коледжу Джанет Трежер наголошує на іншому боці проблеми:

«Просування ляльок з такою формою тіла та інші речі, як нульовий розмір, мають значно більші наслідки для громадського здоров’я, аніж підвищений ризик розладів харчової поведінки».

Психологиня Анна Биволькевич, дитячий психолог прокоментувала виникнення синдрому Барбі у дівчаток.

“Чому виникає синдром Барбі? Я не маю однозначної відповіді на таке запитання, але є в мене фантазії на цю тему. Звісна річ, що діти копіюють поведінку своїх батьків. Якщо мама сама помішана на різних салонах краси та намагається підігнати себе під різноманітні стандарти, то й дитина робитиме те ж саме. Тільки от мама буде підганяти себе під картинку з модного журналу, а дитина – під ляльку. Знову ж таки, окрім іграшки мають бути й інші фактори. Сама по собі іграшка доволі нейтральна, а от приклад дорослого впливає на психіку дитини куди сильніше”.

Синдром Барбі

«Математика – це важко!»

Суперечки довкола постаті ляльки стосуються не однієї лише зовнішності.  Так у липні 1992 року компанія Mattel випустила Барбі, яка була запрограмована вимовляти чотири з 270 можливих фраз. Серед них: «Чи буде нам колись вистачити одягу?», «Я люблю робити покупки!» і «Математика – це важко!». Не зважаючи на те, що лише близько 1,5% всіх проданих ляльок сказали останню фразу, це призвело до критики з боку Американської асоціації вищої освіти для жінок.

Тут ситуація така ж неоднозначна. З одного боку, такі психологи як В. Лосєва та А. Луньков звертають увагу на позитивний вплив Барбі. Вона дає змогу дівчаткам засвоїти важливий компонент жіночої ролі – роль «красуні», у той час, як будь-який «пупсик», дає змогу освоїти роль матері, що доглядає за дитиною. Освоєння цієї ролі на Едіповій фазі (3-5 років), для якої характерне виникнення у дітей інтересу до відмінностей статей, атрибутиці своєї статі, дає відчуття психосексуальної ідентичності й впевненості в собі.

З іншого боку, такий вплив може бути й негативним. Так американський законодавець від Демократичної партії Джеф Елдридж пропонує заборонити продаж ляльки Барбі, а також усіх ляльок, схожих на неї. На його погляд, такі іграшки погано впливають на дівчаток і ті занадто опікуються своєю зовнішністю, менше турбуючись про інтелектуальний розвиток. Законодавець стверджує, що такі іграшки показують дітям – якщо людина вродлива, їй не обов’язково бути розумною.

Прихильники цієї думки також часто наголошують ще на двох моментах. По-перше, ігри з такими ляльками, на їхню думку, залучають дітей до культу краси й матеріальних цінностей, виховують із думками про необхідність вирости багатими й гарними. По-друге, дуже часто, володіючи лялькою, дівчинка уявляє себе не мамою, а покоївкою, що прибирає будинок, й приводить до неї бойфренда.

Барбі таки дозволяє стати ким завгодно?

Спочатку Барбі позиціонувалася досить чітко: це була біла молода дівчина із зовнішністю і зачіскою класичної красуні п’ятдесятих. Чим вона займається, було ясно вказано на першій упаковці: фотомодель. Однак шістдесят років – надто великий проміжок часу навіть для ляльки. Хоч на обличчі Барбі не з’явилось зморшок, зміни важко не помітити.

Вбрання, зачіска, риси обличчя, зрештою навіть тіло не пройшло перевірку часом. Образ Барбі змінювався з кожним десятиліттям: вона увібрала в себе елегантність 70-х, неон 80-х, зухвалість 90-х, шалений блиск 2000-х і тренд на натуральність  2010-х.

У 2016 році Mattel представив низку нових типів фігури: у продажі з’явилася «висока», «мініатюрна» і «пухкенька». Остання привернула велику увагу ЗМІ та навіть вийшла на обкладинці журналу Time із заголовком

«Зараз ми можемо перестати говорити про своє тіло?».

У 2019-му з’явились ляльки Барбі з протезом та на інвалідному візку. Виробники заявили, що саме ці дві моделі стали найпопулярнішими у Великій Британії минулого року. Крім того, вперше для ще однієї лінійки American Girl розробили ляльку зі слуховим апаратом та ляльку з вітиліго (хронічним захворюванням шкіри, що спричиняє депігментацію окремих ділянок шкіри).

У березні 2018 року, під час Міжнародного жіночого дня, компанія Mattel представила лінійку з 17 ляльок, неофіційно відомих як «героїні». Компанія розробила цю колекцію через стурбованість матерів тим, що їхні дочки не мають позитивні жіночі приклади для наслідування. До ляльок цієї колекції належать зокрема Амелія Ерхарт (перша жінка, що перелетіла Атлантичний океан), Фріда Кало (мексиканська художниця-кубістка), Ібтіхай Мухаммед (перша мусульманською-американська спортсменка, яка виграла олімпійську медаль), Кетрін Джонсон (жінка-математик, чиї розрахунки мали вирішальне значення для успіху першого космічного польоту США), Ешлі Грем (найоплачуваніша «plus-size» модель).

Барбі насправді давно перестала бути гламурною блондинкою в рожевому. The Economist підкреслює, що з перших днів свого життя Барбі виступила в ролі космонавта, хірурга, олімпійського спортсмена, гірськолижника, інструктора з аеробіки, тележурналіста, ветеринара, рок-зірки, лікаря, офіцера армії, пілота ВПС, дипломата, реп-музиканта, кандидата у президенти, бейсболіст, аквалангіст, рятувальник, пожежник, інженер, стоматолог та багато інших.

«Створивши ляльку з дорослими рисами, Mattel дозволив дівчатам стати ким завгодно».